O nas

zdjęcie w tle

 

Fundacja Kultury Akademickiej powstała w 2014 roku z chęci stworzenia platformy umożliwiającej swobodną wymianę myśli pomiędzy studentami poznańskich uczelni. Dziś przestrzeń kulturalną kształtują z nami studenci i pracownicy naukowi z wielu innych miast w Polsce.

Zajmujemy się tymi obszarami kultury, w których czujemy niedosyt. Animujemy literaturę, organizując i prowadząc wydarzenia poświęcone najnowszej prozie i poezji. Cykl „literuFKA” − spotkania autorskie z poetkami i poetami młodego pokolenia − wspierany jest dzisiaj przez WBPiCAK w Poznaniu, a także cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności, co pozwoliło na wpisanie na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Poznania zarówno edycji wiosennej, jak i jesiennej. Podobnie stało się z cyklicznymi slamami – turniejami performerskimi polegającymi na improwizacji własnych tekstów.

Działalność na polu literackim to jednak nie tylko spotkania autorskie – prowadzimy również wydawnictwo, do którego każdy może przysłać swoje utwory i liczyć na rzetelną redakcję, korektę – a finalnie – publikację i promocję szeroko pojętej twórczości studenckiej. Zależy nam na wypowiedziach maksymalnie twórczych, odrzucamy myślową reprodukcję i językową schematyczność. Chcemy współtworzyć nowy głos literacki, prowokować  i poddawać krytyce zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne.

Fundacja Kultury Akademickiej to nie tylko literatura. Obok promocji twórczości studenckiej, również na polu sztuk plastycznych, dla których stworzyliśmy przestrzeń wystawową, staramy się włączać obcokrajowców w życie kulturalne Poznania – to właśnie dla nich powstał cykl „Watch and Talk Polish Cinema”, będący pokazami klasyki polskiego kina z angielskimi napisami oraz prelekcją i dyskusją wokół prezentowanej tematyki, od niedawna wspomaganego przez CK Zamek w Poznaniu.

Zajmujemy się także animacją społeczną – nasza siedziba, a jednocześnie centrum co-workingowe, mieści się w samym sercu poznańskich Jeżyc − w Centrum Amarant, znanym z działalności na rzecz integracji międzypokoleniowej i współtworzenia żywej tkanki miasta przez szereg akcji artystycznych.

 

 


 

 

Zespół Fundacji Kultury Akademickiej tworzą:

Agnieszka Budnik
Anna Wołodko
Dawid Grzelczak
Kacper Zielonka
Kazimierz Rajnerowicz
Karolina Domańska
Krzysztof Wojciechowski
Maciej Mikulewicz
Maksymilian Nałęcz
Marcin Orlik
Marta Wróblewska

Mateusz Dworek
Mateusz Kalinowski
Patryk Skrzydlewski
Radosław Szczygieł
Olga Bondarenko
Szymon Bojdo

Stali współpracownicy :

Agata Szafrańska
Alicja Łukasik
Anna Franczak
Anna Wojtkowiak

Bartosz Duleba
Bartosz Ślosarski
Emilia Jasiek
Jacek Jokś
Jakub Jagiełło
Jakub Lemański
Karolina Kucharczyk
Maciej Cholewiński
Malwina Fis
Maria Piszcz
Patryk Szaj
Patryk Zimny
Rafał Lotka
Regina Grygiel
Tomasz Orłowski

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress