Artykuły

[wydarzenia] Ruchome modernizacje - spotkanie autorskie

Serdecznie zaprszamy na spotkanie autorami książki 'Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a „starą dwójką“ ' -  Agatą Stanisz i Waldemarem Kuligowskim. Spotkanie odbędzie się w Domu Tramwajarza, 18.01, w sali Piccolo, o godzinie 19:00. 

[recenzja] Żaglowce. Dominik Piotr Żyburtowicz

Sprawa oceny debiutów jest nader kłopotliwa. Krytyk daje bowiem autorowi pewien kredyt zaufania i stara się ocenić poetykę pisarza bez jej wcześniejszej znajomości. Jeżeli uzna, że pierwsze wydanie książki czy tomiku czyni twórcę objawieniem, dużo ryzykuje. Podobnie dzieje się, gdy na autora spuścimy zasłonę milczenia albo też uznamy, że po debiucie już nic lepszego nie wyprodukuje.

[recenzja] Czarna wyspa. Magdalena Bielska

Dobre wiersze recenzuje się trudno i długo, i trudno też przekazać potencjalnemu czytelnikowi tego szkicu, dlaczego akurat opisywany przeze mnie tomik powinien przeczytać.

[recenzja] Co to za gra? Nowe podejścia do ekonomii. Ladislau Dowbor

Parę miesięcy temu czołowe gazety oraz portale internetowe informowały o wynikach raportu firmy Oxam dotyczącego skali nierówności na świecie. Z analizy tej dowiedzieliśmy się między innymi tego, że właścicielami połowy majątku, tak dużego jaki posiada połowa ludzkości, jest ośmiu miliarderów.

[rozmowa] Dokąd zmierza świat? Electo-Acoustic Beat Sessions // Spring Break 2017

Warto sięgnąć po płytę Electo-Acoustic Beat Sessions, przeczytać cały booklet , odnieść się do tytułu, zastanowić się czy historia nie lubi się powtarzać. Należałoby się zastanowić dokąd zmierza świat? Marek Pędziwiatr i Sebastian Jóźwiak w rozmowie z Mateuszem Kalinowskim i Maksem Nałęczem o debiutanckiej płycie EABS Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)                          

[recenzja] Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta. Łukasz Krzyżanowski

Przyglądając się rynkowi wydawniczemu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat z łatwością dostrzeżemy coraz więcej pozycji wychodzących poza postrzeganie II wojny światowej jako wyłącznie konfliktu zbrojnego. Za jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z okresem 1939-1945 bezspornie można uznać tragedię społeczności żydowskiej. Jednak tragedia ta to nie tylko Holocaust, ale również trauma związana z powrotami do miejsc zamieszkania.

[recenzja] Zielona rewolucja. Robert Fucks.

Mimo, że Zielona rewolucja Ralfa Fücksa ukazała się w polskim przekładzie z trzyletnim opóźnieniem, to nie jest to okres czasu, który usprawiedliwiałby niebywałą nieaktualność zawartych w niej rozważań. Niestety, tekst autorstwa niemieckiego polityka nie dostarcza żadnych świeżych idei, kipi naiwną wiarą w postęp techniczny na starą, pozytywistyczną modłę i zupełnie nie odpowiada na wyzwania współczesnych ruchów ekologicznych.

[recenzja] Matecznik. Małgorzata Lebda.

Świat mitu, domowego folkloru i magicznego postrzegania. Najbliższa rzeczywistość jest tu jak biologiczna tkanka, pulsująca harmonijnym rytmem pod palcami. Matecznik Małgorzaty Lebdy to poetycka opowieść kompletna – o cykliczności czasu, współżyciu z naturą, dorastaniu i śmierci.

[recenzja] Historie warte Poznania. Od Pewuki i Baltony do kapitana Wrony. Filip Czekała.

Nie od dziś wiadomo, że historia na poziomie lokalnym różni się zdecydowanie od tej, traktującej o losach wielkiego świata. Zdecydowanie więcej w niej magii. Odkrywanie tajemnic rodzimej społeczności i chęć poznania jej historii przeżywa w ostatnich latach swoisty renesans. Co zrobić, gdy chcemy odkryć przeszłość miasta, w którym żyjemy? W przypadku stolicy Wielkopolski najlepiej sięgnąć po książkę autorstwa Filipa Czekały Historie warte Poznania.

[krytycznie] Kucając. Andrzej Stasiuk.

W zróżnicowanej twórczości Andrzeja Stasiuka opowiadania, felietony i eseje z tomu Kucając wpisują się w jej nurt afirmujący naturę, skupiony na naszych braciach mniejszych. Osią tematyczną zbioru są bowiem relacje człowieka i świata przyrody.

Pages