Artykuły

Przytul książkę vol. 3

Twoje półki pełne są książek, które dawno przeczytałeś? Szukasz miejsca gdzie zyskają drugie życie, a Ty zaopatrzysz się w nowe tytuły? Zapraszamy na kolejną edycję akcji PRZYTUL KSIĄŻKĘ. 

 

LiteruFKA // Grzegorz Olszański // 12.04

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu LiteruFKA! W najbliższy czwartek (12.04) naszym gościem będzie Grzegorz Olszański, poeta i krytyk literacki. Startujemy równo o 20:00, a później kolejna odsłona eliminacji do Drugich Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego.
 

LiteruFKA powraca!

Wiosna w Poznaniu wielu kojarzy się z powrotem naszego cyklu literackiego literuFKA. W tej edycji przygotowaliśmy aż sześć przepyszcznych spotkań z poezją. Sześć niepowtarzalnych okazji do rozmowy z najciekawszymi współczesnymi polskimi poetkami i poetami.

[wydarzenia] Ruchome modernizacje - spotkanie autorskie

Serdecznie zaprszamy na spotkanie autorami książki 'Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a „starą dwójką“ ' -  Agatą Stanisz i Waldemarem Kuligowskim. Spotkanie odbędzie się w Domu Tramwajarza, 18.01, w sali Piccolo, o godzinie 19:00. 

[recenzja] Żaglowce. Dominik Piotr Żyburtowicz

Sprawa oceny debiutów jest nader kłopotliwa. Krytyk daje bowiem autorowi pewien kredyt zaufania i stara się ocenić poetykę pisarza bez jej wcześniejszej znajomości. Jeżeli uzna, że pierwsze wydanie książki czy tomiku czyni twórcę objawieniem, dużo ryzykuje. Podobnie dzieje się, gdy na autora spuścimy zasłonę milczenia albo też uznamy, że po debiucie już nic lepszego nie wyprodukuje.

[recenzja] Czarna wyspa. Magdalena Bielska

Dobre wiersze recenzuje się trudno i długo, i trudno też przekazać potencjalnemu czytelnikowi tego szkicu, dlaczego akurat opisywany przeze mnie tomik powinien przeczytać.

[recenzja] Co to za gra? Nowe podejścia do ekonomii. Ladislau Dowbor

Parę miesięcy temu czołowe gazety oraz portale internetowe informowały o wynikach raportu firmy Oxam dotyczącego skali nierówności na świecie. Z analizy tej dowiedzieliśmy się między innymi tego, że właścicielami połowy majątku, tak dużego jaki posiada połowa ludzkości, jest ośmiu miliarderów.

[rozmowa] Dokąd zmierza świat? Electo-Acoustic Beat Sessions // Spring Break 2017

Warto sięgnąć po płytę Electo-Acoustic Beat Sessions, przeczytać cały booklet , odnieść się do tytułu, zastanowić się czy historia nie lubi się powtarzać. Należałoby się zastanowić dokąd zmierza świat? Marek Pędziwiatr i Sebastian Jóźwiak w rozmowie z Mateuszem Kalinowskim i Maksem Nałęczem o debiutanckiej płycie EABS Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)                          

[recenzja] Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta. Łukasz Krzyżanowski

Przyglądając się rynkowi wydawniczemu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat z łatwością dostrzeżemy coraz więcej pozycji wychodzących poza postrzeganie II wojny światowej jako wyłącznie konfliktu zbrojnego. Za jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z okresem 1939-1945 bezspornie można uznać tragedię społeczności żydowskiej. Jednak tragedia ta to nie tylko Holocaust, ale również trauma związana z powrotami do miejsc zamieszkania.

[recenzja] Zielona rewolucja. Robert Fucks.

Mimo, że Zielona rewolucja Ralfa Fücksa ukazała się w polskim przekładzie z trzyletnim opóźnieniem, to nie jest to okres czasu, który usprawiedliwiałby niebywałą nieaktualność zawartych w niej rozważań. Niestety, tekst autorstwa niemieckiego polityka nie dostarcza żadnych świeżych idei, kipi naiwną wiarą w postęp techniczny na starą, pozytywistyczną modłę i zupełnie nie odpowiada na wyzwania współczesnych ruchów ekologicznych.

Pages